Достапни линкови

logo-print

Хашкиот Трибунал му наметна адвокат на Караџиќ


Советот на судии при Хашкиот Трибунал одлучил да му наметне адвокат на обвинетиот Радован Караџиќ, јавуваат светските агенции. Според нив судењето на Караџиќ е одложено за март 2010-та година. На Караџик му се суди за геноцид и воени злосторства направени за време на војната во БиХ, од 1992 до 1995-та година. Поранешниот лидер на босанските срби, кој се бранеше сам го бојкотираше почетокот на судењето со образложение дека не е подготвен.
XS
SM
MD
LG