Достапни линкови

logo-print

Германија лута на Џенерал Моторс


Американскиот авто производител Џенерал Моторс потврди дека ке скрати 10 илјади работни места во европската филијала на Опел. Ова соопштение доага по одлуката да не го продаде Опел на канадската Магна и нејзиниот парнер руски Сбербанк. Оваа одлука ја налути Германската влада, која ја подржуваше продажбата додека германските синдикати повикаа на штрајк. Германските работници стравуваат дека две од четирите фабрики на Опел ке бидат затворени, според планот за реконструкција на Џенерал Мотрос.
XS
SM
MD
LG