Достапни линкови

logo-print

Шефот на руската дипломатија Лавров во посета на БиХ


Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров денеска ќе пристигне во Сараево каде што ќе се сретне со својот босански колега Свен Алкалај и со членовите на претседателството на БиХ. Не се соопштени детали околу целта на посетата. Претходно, рускиот амбасадор во БиХ, Александар Боцан Нарченко, изјави дека посетата на Лавров на Сараево ќе биде добра можност да се засилат меѓудржавните односи, како и дека Русија сака да ги унапреди економските односи со БиХ преку поактивен ангажман на руските компании.
XS
SM
MD
LG