Достапни линкови

logo-print

Папуљас ја добил поканата од Иванов


Грчкиот претседател Каралос Папуљас ја добил поканата од македонскиот претседател Ѓорге Иванов да ја посети Македонија, јавува МИА повикувајќи се на електронското издание на весникот „Навтемборики“. Засега нема информации дали Папуљас ја прифаќа поканата. Според Иванов, посетата на Папуљас би била силен импулс за зајакнување на добрососедските односи. Грчкиот претседател денеска по средбата со генералниот секретар на ОН, изјавил дека добрососедските односи не се градат врз нерешени прашања и затоа се додека не се затвори спорот за името, Грција не може да даде согласност за приклучување на „ПЈРМ“ во ЕУ.

XS
SM
MD
LG