Достапни линкови

logo-print

Романија избира Влада


Романскиот парламент денеска треба да гласа за нова Влада која треба да ја предводи премиерот Лучан Кроитору. Три политички парти кои имаат две-третини од пратениците веќе изјавија дека нема да го подржат Кроитору и неговиот кабинет. Ако не се изгласа нова Влада, Романија може да ги изгуби парите од пакетот на ММФ вреден повеќе од 20 милијарди евра. Со тие пари треба да се пополнат дупките во буџетот на Романија за 2010-та година, но потребно е до 10 декември владата да го потпише договорот.
XS
SM
MD
LG