Достапни линкови

logo-print

Реизборот на Карзаи поздравен од ЕУ


Европската Унија му го честита на Хамид Карзаи реизборот за претседател на Авганистан. Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Хавер Солана изјавил дека се надева дека Карзаи наскоро се состави влада која ќе има легитимитет да се соочи со предизвиците на милитантите. ЕУ ја потврди одлуката дека и понатаму ќе соработува со владата на Авганистан за поголема стабилност на државата.
XS
SM
MD
LG