Достапни линкови

logo-print

ЕУ ја поздрави одлуката на Чешкиот суд


Лидерите на ЕУ ја поздравија одлуката на чешкиот Врховен суд , кој ја острани и последната пречка за ратификација на Лисабонскиот договор. Чешка е единствената земја од ЕУ што сеуште не го ратификувала договорот, а потребна е согласност на сите земји членки за да може Договорот да стапи во сила. Договорото треба да биде потпишан само од претседателот Вацлав Клаус, бидејќи Парламентот претходно го ратификуваше. Лидерите на ЕУ се надеваат дека договорот може да стапи на сила до крајот на годинава.
XS
SM
MD
LG