Достапни линкови

logo-print

Карзаи ќе прави влада со сите авганистанци


Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи денеска вети дека ќе формира влада во која ќе ги вклучи сите Авганистанци. Тој на прес конференција во Кабул порача дека ќе ја искорени корупцијата во Авганистан. Карзаи го освои вториот мандат на функцијата, откако против кандидатот Абдула Абдула, се повлече од втората рунда поради сомневања за правичноста на изборниот процес. Вчера Американскиот Претседател Барак Обама му го честита на Хамид Карзаи вториот мандат и го повика да се заложи повеќе во борбата против корупцијата.
XS
SM
MD
LG