Достапни линкови

logo-print

Пакистан нуди награда за главата на водачот на Талибанците


Пакистанските власти понудија награда од 5 милиони долари за информација која ќе ги доведе до апсење на лидерот на Талибанците Хакумулах Мехсуд и 18 други милитанти. Насилствата во Пакистан продолжуваат. Денеска во експлозија на бомба во градот Равалпинди загинаа 35 луѓе а десетици се повредени. Милитантите напаѓаат како одговор на офанзивата на пакистанските сили во Јужен Вазиристан. Обединетите Нации соопштија дека ги повлекуваат посматрачите од северозападните гранични области поради безбедносни причини.
XS
SM
MD
LG