Достапни линкови

logo-print

Бомбаш самоубиец уби 30 лица во Равалпинди


Полицијата соопшти дека најмалку 30 лица загинаа во експлозија во Равалпинди каде што се наоѓа главниот штаб на пакистанските армиски сили. Експлозијата била предизвикана од бомбаш самоубиец кој на мотор се разнесол пред банка во близина на армискиот штаб. Во нападите на милитантите во последниве неколку недели како одмазда на офанзивата на северозападот на Пакистан загинаа 250 лица. Обединетите Нации соопштија дека ги повлекуваат посматрачите од северозападните гранични области поради безбедносни причини.
XS
SM
MD
LG