Достапни линкови

logo-print

Руската полиција уапсила 50 демонстранти


Руската единица за спречување безредија, денеска во Москава, уапсила десетици демонстрантите на опозицијата, кои протестираа за слободно собирање и изразување на мислењето. Портпаролот на московската полиција Виктор Бируков изјавил дека 50 луѓе биле уапсени. Татјана Кадиева, членка на Обединетиот Граѓански фронт, изјавила дека опозицијата ќе се среќава секој последен ден од месецот да демонстрира се додека не им биде дозволено слободно да се собираат.

XS
SM
MD
LG