Достапни линкови

logo-print

Европски компании во преговори за Набуко


Ирански официјален претставник изјавил денеска дека некои европски компании се во преговори со Иран да се приклучат на проектот Набуко. Гасоводот Набуко ,има за цел да се намали зависноста на земјите од ЕУ од руски гас. Европската унија планира да изгради 3.300 километри нафтовод за транспорт на гас од Блискиот Исток и Централна Азија.
XS
SM
MD
LG