Достапни линкови

logo-print

Геј парада во Тајпеј


Повеќе од 20 илјади луѓе се собрале денеска во Тајпеј да бараат еднакви права за луѓето со геј и лезбиска ориентација и право на склучување на геј бракови. Геј парадата во Тајван за првпат се одржа во 2003 со само 500 учесници за да нивниот број се зголеми до 20 илјади оваа година. На протестот учествувале активисти од повеќе од 100 здруженија за геј права од Кина, Јапонија и Малезија.
XS
SM
MD
LG