Достапни линкови

logo-print

Абдула Абдула утре ќе се изјасни за изборите во Авганистан


Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Абдула Абдула, изјавиле дека тој утре ќе се изјасни за неговите планови за вториот изборен круг во Авганистан , кој треба да се одржи на 7 ноември, јавува Радио слободен Авганистан. Некои западни медиуми претходно пренесоа, дека разговорот маѓу двајцата кандидати за претседател, Хамир Карзаи и Абдула Абдула бил прекинат и дека можеби Абдула ќе ги бојкотира изборите. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон, изјави дека евентуалниот бојкот од страна на Абдула нема да ја доведе под прашалник легитимноста на изборите.
XS
SM
MD
LG