Достапни линкови

logo-print

Почина кинестиот научник Чиан Сјуесен


Кинескиот експерт за ракети Чиан Сјуесен, починал денеска во Пекинг, јавуваат кинеските медиуми. Тој го основал првиот институт за ракетни истражувања во Кина, неговите истражувања довеле до успешна проба на првата кинеска нуклерна бомба во 1964-та, за изградба на првиот кинески сателит и првото летало со екипаж во вселената . Сјуесен почина на 99 години.
XS
SM
MD
LG