Достапни линкови

logo-print

Претседателските избори во Хрватска на 27 Декември


Хрватската Влада реши да ги закаже претседателските избори за 27 декември. Евентуалниот втор круг од изборите ќе се одржи на 10 јануари 2010. За наследник на Стипе Месиќ се очекува да се пријават 12 личности од политичката сцена, а во анкетите убедливо најдобро стои кандидатот на опозициската Социјалдемократска партија Иво Јосиповиќ додека зад него се независниот кандидат Надан Видошевиќ, кандидатот на ХДЗ Андрија Хебранг и градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ.
XS
SM
MD
LG