Достапни линкови

logo-print

Техеран се уште без одговор за планот на ОН


Иранската новинска агенција Ирна соопшти дека Техеран се уште не се одговорил на планот на Обединетите Нации за нуклеарен договор и дека е изразен само позитивен став и воља да се преговара. Западните медиуми претходно јавија дека Иран веројатно го отфрли клучниот елемент од нуклеарниот договор со кој се олеснува западната загриженост дека Иран сака да произведе атомско оружје. Според предлогот, Иран треба три четвртини од ураниумот треба да го испрака во Русија и Франција на натамошна процедура на преработка во нуклеарно гориво за реакторите во Иран.
XS
SM
MD
LG