Достапни линкови

logo-print

Украина поворно не ги плаќа сметките за рускиот гас


Рускиот премиер Владимир Путин изјави денеска дека Украина веројатно повторно ќе има проблеми со плаќањето на сметките за рускиот гас. По телефонскиот разговор со премиерката Јулија Тимошенко, Путин нагласи дека претседателот Виктор Јушченко ја блокирал исплатата на увезениот гас. Путин додаде и дека Европската Унија не и ја дала ветената финансиска помош на Украина за надминување на овој проблем.
XS
SM
MD
LG