Достапни линкови

logo-print

ЕУ побара Иран да го прифати нуклеарниот договор


Европската Унија денеска побара од Иран да го прифати нуклеарниот договор подржан од Обединетите Нации Претходно, западните медиуми јавија дека Иран веројатно го отфрли клучниот елемент од нуклеарниот договор со кој се олеснува западната загриженост дека Иран сака да произведе атомско оружје. Според предлогот, Иран треба три четвртини од ураниумот треба да го испрака во Русија и Франција на натамошна процедура на преработка во нуклеарно гориво за реакторите во Иран.
XS
SM
MD
LG