Достапни линкови

logo-print

Најстара светлина во Вселената


Астрономите забележале досега најстара светлина од некоја ѕвезда во Вселената. Станува збор за ѕвезда која експлодирала пред 13 милијарди години, неколку милиони години по настанувањето на Универзумот. Светлината од смртта на таа ѕвезда ќе им помогне на научниците подобро да разберат што се случувало по појавата на Универзумот.
XS
SM
MD
LG