Достапни линкови

logo-print

Меѓународната заедница го очекува одговорот на Иран


Иран се очекува денеска да одговори на договорот поддржан од Обединетите нации за намалување на загриженоста на меѓународната заедница околу иранската нуклеарна програма. Иранските медиуми јавуваат дека нивниот претставник во Меѓународната агенција за атомска енергија Али Асгар Султанија ќе му го предаде одговорот на шефот на Агенцијата Мохамед ел Барадеи. Денеска се очекува во Виена да се вратат инспекторите на Агенцијата кои во изминативе денови извришија контрола во иранската постројка за збогатување ураниум во Ком.
XS
SM
MD
LG