Достапни линкови

logo-print

Хрватска затвора училишта од страв од грипот А


Една гимназија во Сплит ќе биде затворена до крајот на неделата поради страв од грипот А, откако на настава не се појавиле 60 ученици. Иако грипот А е дијагностициран кај само еден ученик, проценките се дека тој број ќе биде зголемен.
Во изминатите три дена, во Хрватска се регистрирани 34 случаи на новозаболени од грипот, со што вкупниот број на пријавени заболени со тој вирус е 268.
XS
SM
MD
LG