Достапни линкови

logo-print

Шефот на НАТО во декември ќе ја посети Русија


Шефот на НАТО Андрес фог Расмусен во декември ќе патува во Москва за да разговара со тамошните власти и да побара руска подршка за воената кампања во Авганистан. Портпаролот на НАТО ,Џејмс Апатура, изјавил дека оваа посета ќе овозможи унапредување на односите меѓу Русија и НАТО . Претходно овој месец, Расмусен изјави дека Русија би можела да го прошири договорот за соработка со НАТО силите. Досега само територијата на Русија се користеше како транзит за силите за операциите во Авганистан.
XS
SM
MD
LG