Достапни линкови

logo-print

Чешкиот суд ја одложи расправата за Лисабонскиот договор


Чешкиот Уставен суд ја одложи за 3 ноември расправата за легалноста на ратификацијата на Лисабонскиот договор. Судот денеска ги ислуша жалбите на 17 чешки сенатори, кои тврдат дека договорот го крши суверенитетот на Чешка. Чешката Република е единстената земја членка на ЕУ која уште не го ратификувалa договорот. Официјалните претставници на Судот изјавиле дека пресудата за случајот најверојатно ќе биде донесена на следната седница.
XS
SM
MD
LG