Достапни линкови

logo-print

Саркози вети помош за француските земјоделци


Францускиот претседател Никола Саркози изјавил денеска дека владата ќе обезбеди 1 милијарда евра заем за замјоделците кои поминуваат низ најтешката криза забележана во минатите 30 години. Цените на земјоделските производи паднааа за 20 проценти минатата година, поради смалената побарувачка. Освен заемот, Саркози ветил и 650 милиони евра помош за француските земјоделци.

XS
SM
MD
LG