Достапни линкови

logo-print

Грузија ја обвинува Русија за непочитување на примирјето


Грузија денеска ја обвини Русија за неуспехот на договорот со кој двете држави ставија крај на меѓусебната кратка војна минатата година. Грузискиот премиер изјавил дека тие сакаат да соработуваат со Русија, но дека тоа е невозможно кога дел од грузиската земја е окупирана од руски воени сили. Вчера Грузија ја обвини Русија за киднапирање на 16 грузиски граѓани од регионот Јужна Осетија.
XS
SM
MD
LG