Достапни линкови

logo-print

Иранските медиуми со различни извештаи за прифаќањето на планот на ОН


Медиумите во Иран даваат различни соопштенија за тоа дали Иран ќе го прифати или не планот на ОН за збогатување на ураниум. Државната телевизија на арабски јазик Ал-Алам , повикувајќи се на преговарач од иранскиот тим , денеска изјави дека Иран ќе го прифати планот на ОН, во наредните 48 часа, но со одредени забелешки. Притоа не наведува какви забелешки има Иран. Но телевизијата на англиски јазик Прес ТВ, соопшти дека Иран е против испраќање на ураниум на дозбогатување во странство. Планот на ОН предвидува ниско збогатен ураниум, да се прати на доработка во Русија и Франција. Од Меѓународната Агенција за атомска енергија, велат дека чекаат на официјално соопштение на иранските власти.
XS
SM
MD
LG