Достапни линкови

logo-print

Шефовите на дипломатиите на ЕУ за ситуацијата во БиХ


Во Луксембург денеска почнува дводневен состанок на министрите за надворешни работи на Европската унија на кој ќе стане збор за ситуацијата во Босна и Херцеговина. Еврокомесарот за проширување Оли Рен и шефот на шведската дипломатија Карл Билд ќе ги информираат министрите за текот на разговорите со босанските политички лидери во Бутмир. Од Европската комисија е најавено дека Босна и Херцеговина ќе биде единствената тема на седницата посветена за Западен Балкан.
XS
SM
MD
LG