Достапни линкови

logo-print

Тимошенко влезе во трката за претседател на Украина


Украинскиот премиер Јулија Тимошенко влезе во претседателската трка. Партијата на Тимошенко ја номинираше за свој кандидат .Главен ривал на изборите ќе и биде поранешниот премиер ,про-руски ориентиран Виктор Јанукович. Тој својата кандидатура ја објави во петокот. Изборите ќе се одржат во јануари и се први избори по „Портокаловата револуција“ во 2004-та, кога поради местење на гласовите беше поништена првичната победа на Јанукович.
XS
SM
MD
LG