Достапни линкови

logo-print

Преговорите за климатските промени треба да се забрзаат


Треба да се забрзаат преговорите за климатските промени за да може да се постигне меѓународна спогодба на самитот за климата , кој во декември треба да се одржи во Копенхаген, изјави денеска данскиот премиер Ларс Лек Расмусен.Тој изјавил дека преговорите бавно се одвиваат и ако и понатаму се оди така, нема да биде постигнат договор. Самитот за климата ќе се одржи од 7 до 18-ти декември во Копенхаген, под покровителство на ОН. Се очекува 192 земји да постигнат договор за климатското затоплување на Земјата. Тој договор треба да го замени постоечкиот Договор од Кјото.


XS
SM
MD
LG