Достапни линкови

logo-print

Иран вели дека западните сили сакаат да ги измамам со нуклераниот договор


Иранскиот собраниски спикер изјавил денеска дека западните сили во посредство со ОН, се обидуваат да со измамат Иран преку договор за снабдување на нуклеарно гориво за истражувачки реактор во Техеран, јавува агенцијата ИРНА. Тој изјавил дека западните сили велат дека ќе дадат 20 проценти гориво за реакторот во Техеран само ако Иран им го отстапи збогатениот ураниум. Иран и светските сили разговараат за новиот нуклеарен план, според кој Иран би давал ураниум да се збогатува во Русија . Иран требаше да даде одговор на договорот во петокот, но наместо тоа, рече дека ќе го понуди тоа наредната недела

XS
SM
MD
LG