Достапни линкови

logo-print

САД со финансиска подршка за муслиманскиот свет


Американската администрација објави нов фонд од милиони долари за подршка на технолошкиот развој во муслиманските земји. Претседателот Барак Обама вети дека ќе креира ваков фонд за време на говорот во Каиро на 4-ти јуни. Белата Куќа вчера соопшти дека очекува во фондот да се соберат меѓу 25 и 150 милиони долари со кои ќе се финансира отворање работни места во образованието, телекомуникациите, медиумите и бизнисот во муслиманскиот свет.
XS
SM
MD
LG