Достапни линкови

logo-print

Светски ден на протести против климатските промени


Активисти за заштита на човековата околина денеска во Сиднеј го започнаа меѓународниот ден на протести поради глобалното затоплување. Тие бараат драстично намалување на емисијата на штетни гасови. Слични акции за денеска се најавени во уште 170 земји во светот. Протестите се одржуваат на 50 дена пред самитот во Копенхаген, на кој треба да биде склучен нов договор во врска со климатските промени.
XS
SM
MD
LG