Достапни линкови

logo-print

Во Иран денеска инспектори за атомска енергија


Инспектори на Меѓународната агенција за атомска енергија денеска треба да заминат за Техеран за да ја проверат втората иранска фабрика за збогатување на ураниум во близина на градот Ком. Иранската агенција ИРНА соопшти дека инспекторите ќе останат во Иран два до три дена. Во минатиот месец Техеран обелодени дека гради нова постројка за збогатување на ураниум што предизвика загриженост меѓу светските сили кои се сомневаат дека Иран всушност се обидува да дојде до атомска бомба.
XS
SM
MD
LG