Достапни линкови

logo-print

НАТО членките на состанок во Словачка


Министрите за одбрана на 28 земји членки на НАТО денеска ќе се сретнат во главниот град на Словачка, Братислава, да разговараат за стратегијата на алијансата за Авганистан. Секретарот на НАТО Расмусен побара од членките повеќе внимание да посветат во донесувањето на мир и стабилност на Авганистан и ја нарече мисијата најкоплексен предизвик на алијансата, кој досега бил преземен. На состанокот ќе се разговара и дали Америка треба да испрати уште воени трупи во оваа земја.

XS
SM
MD
LG