Достапни линкови

logo-print

Наградата Шакаров за рускиот центар за човекови права


Оваа година Европскиот парламент наградата Шакаров ја додели на Рускиот меморијален центар за човекови права. Ова награда за Слобода на мислата, именувана по советскиот научник Андреј Шакаров е востановена во 1988-та, и предвидува 50 илјади евра награда за добитникот. Досега наградата ја добиле Кофи Анан, Нелсон Мандела и Аунг Сан Су Кји.

XS
SM
MD
LG