Достапни линкови

logo-print

Литванија ќе отвора истрага за тајните затвори на ЦИА


Литванскиот парламент денеска соопшти дека ќе започне официјална истрага дали американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), управувала со таен затвор во близина на Вилнус до 2005 година. Одлуката објавена од страна на Комитетот за националната безбедност и одбрана уследи еден ден откако литванскaта претседателка рече дека постојат сомневања дека тоа може да е вистина. Гласините велеја дека таен затвор на ЦИА работи во Литванија, како дел од планот на американскиот претседател Џорџ Буш за "војна против тероризмот",


XS
SM
MD
LG