Достапни линкови

logo-print

Одложено донесувањето закон за гласање во Ирак


Ирачкото национално собрание денеска се согласи да ја одложи до недела дисусијата за законот за спроведување на изборите. Пратениците досега двапати не успеаа да се договорат за гласањето во северниот дел на провинцијата Киркук, богат со нафта регион кој е поделен меѓу ирачките Курди, Арапи и Туркмени. Премиерот Нури ал Малики изјавил дека ова е најсериозен проблем со кој Ирак се соочува во моментот. Претседателот на САД, Барак Обама во вторник побара од Ирак до го донесе законот за да може изборите за се одржат во јануари.
XS
SM
MD
LG