Достапни линкови

logo-print

Европска турнеа на Џо Бајден


Американскиот Подпретседател Џо Бајден со посетата на Полска ја почнува европската турнеја во чии рамки ќе ги посети и Романија и Чешка. Бајден за полските медиуми пред посетата изјави дека подобрувањето на односите со Русија нема да биде на сметка на Средна Европа. Одлуката на администрацијата на Барак Обама да не гради ракетен штит во Полска и Чешка туку се заложи за флексибилна одбрана, предизвика загриженост во Варшава и Прага дека тоа е направено како остапка на Русија.
XS
SM
MD
LG