Достапни линкови

logo-print

Обама бара од Ирак да го донесе законот за избори


Американскиот претседател Барак Обама упати апел до ирачкиот премиер Нури ал Малики парламентот на таа земја да го усвои законот за избори, кој е клучен за одржување на избори во Ирак во јануари. Обама го повторил и ветувањето дека американските војници ќе се повлечат од таа земја до август идната година. Без донесувањето на законот, изборите би можеле да бидат одложени, што би ги загрозило американските планови за значително намалување на военото присуство во Ирак.
XS
SM
MD
LG