Достапни линкови

logo-print

Светските лидери ја поздравија одлуката на Карзаи


Светски лидери денеска ја поздравија брзата одлука на авганистанскиот претседателот Хамид Карзаи за одобрување на вториот круг на избори кои треба да се одржат на 7 ноември Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, вториот круг на избори го нарече "голем предизвик." , и вети техничка помош за изборите. Американскиот претседател Барак Обама изјави дека тоа е значаен чекор за авганистанскта демократија.И францускиот претседател Никола Саркози ја пофали одлуката за втор изборен круг. Германското Министерство за надворешни работи ги повика оние кои се вклучени во процесот да покажат "одговорност, смиреност и воздржаност".


XS
SM
MD
LG