Достапни линкови

logo-print

Иран осуди американски академик на 12 години затвор


Иран го осуди на 12 години затворска казна, американецот со иранско потекло, академик Киан Тајбакш заради неговата улога во постизиборните протести и немири , јавува новинската агенција ИРНА. Тајбакш беше меѓу илјадниците луѓе кои протестираа по изборите во јули. Уште 140 други луѓе се во затвор заради истото дело.
XS
SM
MD
LG