Достапни линкови

logo-print

Одбиено барањето за ослободување на Полански


Судот во Швајцарија денеска го одби барањето на режисерот Роман Полански за ослободување со кауција, бидејќи постоела можност ако го ослободат да избега од земјата. Одлуката доаѓа, откако САД побараат Полански да се екстрадира таму, затоа што го бараат за силувањете на малолетничка во 1978-та година. Полански , кој е добитник на Оскар, беше уапсен во септември во Швајцарија, кога дојде да прими награда на филмси фестивал. Адвокатот на Полански соопштил дека дека ќе ја обжалат денешната одлука на судот.

XS
SM
MD
LG