Достапни линкови

logo-print

Нова политика на САД кон Судан


Државниот секретар на САД Хилари Клинтон денеска ја претстави новата политика кон Судан со цел проширување на ангажманите на САД со владата во Картум. Но, Клинтон изјавила дека САД ќе го стимулира Судан, само ако Судан си стои на обврските. Предвидени се и санкции, доколку продолжат насилствата во регионот Дарфуд.

XS
SM
MD
LG