Достапни линкови

logo-print

Ирак ги обвини соседите за крадење на архивски документи


Ирак денеска ги обвини своите соседи дека се виновни за огромно крадење на делови од иранскиот национален архив, вклучувајќи ги и документите кои датираат со векови. Иранските власти велат дека по 2003 година и по американската инвазија на земјата, многу документи, мапи, и официјални договори за прашања за нафта, границите и прашањето за водата и реките биле изнесени од земјата. Но директорот на Државниот архив во обвинувањето на соседите,не спомна ниту едно име на соседна земја. Тој изјави дека странските влади купиле многу од документите од шверцерите.


XS
SM
MD
LG