Достапни линкови

logo-print

30 илјади пакистански сили започнаа офанзива


Над 30 илјади војници учествуваат во копнената офанзива која пакистанската влада денеска ја започна во Јужен Вазиристан упориште на талибанските милитанти и погранична област на Авганистан. Пред копнената офанзива имаше неколку месечна воздушна кампања врз цели на милитантите, што пак предизвика илјадници цивили да го напуштат регионот.Во изминативе две недели милитантите од своја страна превземаа серија напади во кои беа убиени 160 луѓе. На овие напади се гледаше како на намера да се одврати владата во Исламабад од копнена офанзива.
XS
SM
MD
LG