Достапни линкови

logo-print

Копнена офанзива на пакистанските сили во Јужен Вазиристан


Пакистанската влада денеска започна теренска офанзива врз талибанското упориште во Јужен Вазиристан по објавениот полициски час во дистриктот Вана. Пред копнената офанзиваа имаше неколку месечна воздушна кампања врз цели на милитантите, што пак предизвика илјадници цивили да го напуштат регионот.Во изминативе две недели милитантите од своја страна превземаа серија напади во кои беа убиени 160 луѓе. На овие напади се гледаше како на намера да се одврати владата во Исламабад од копнена офанзива.
XS
SM
MD
LG