Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун ги повика на соработка сите заедници на Косово


Во најновиот извештај за Косово на Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун, претставен синоќа во Њујорк, сите етнички заедници се повикуваат на соработка за да се нормализира состојбата. Во извештајот исто така се апелира на соработка меѓу Белград и Приштина. Амбасадорката на САД во ОН Розмари ди Карло во синоќешниот говор ја поздрави улогата на УНМИК на Косово и го поздрави ширењето на мисијата на ЕУЛЕКС, но оцени дека Косово на меѓународната сцена би требало да делува самостојно.
XS
SM
MD
LG