Достапни линкови

logo-print

САД не ги подржува милитантите во Авганистан


Американскиот амбасадор во Авганистан Карл Ејкенбери денеска ги отфрли гласините дека Вашингтон подржувал бунтовници во Авганистан , велејќи дека таквите тврдења се "неосновани и срамота." Авганистанските официјални лица, вклучувајќи го и претседателот Хамид Карзаи , неодамна изјави дека има извештаи дека со неозначени хелихоптери биле пренесувани милитанти во северниот дел на земјата, каде се зачестија немирите оваа година. Но Карзаи не понуди докази

XS
SM
MD
LG