Достапни линкови

logo-print

Пакистан ги бомбардира упориштата на Талибанците во Визиристан


Пакистански воени авиони започнале да ги бомбардираат местата во Јужен Визиристан за кои се сомнева дека се упоришта на Талибанците, пред почетокот на официјалната офанзива во таа област.
Пакистанските власти соопштиле дека околу 200 илјади луѓе го напуштиле тој регион од август, во пресрет на планираната офанзива. Властите се одлучија на ваков вид на напади од воздух откако Талибаците презеоа одговорност за нападите во кои само за изминатата недела загинаа 120 луѓе.

XS
SM
MD
LG